Oázis apartman Gyula szállás

Szent György nap Gyulán

Szent György naphoz kapcsolódó vásárt rendez április 27-én, szombaton a Gyulai Vár.


A kiállítóhely a tavalyi évben kezdett sorozatba, amellyel részben az egykori hagyományokat kívánja feleleveníteni, emellett a látogatóinak szeretne új élményeket nyújtani. A vár szakemberei fontosnak tartják ugyanis, hogy folyamatosan megújuló programokkal rendre visszacsábítsák korábbi vendégeiket, illetve eseményeikkel a látogatásra ösztönözzék az érdeklődőket.
Elsődleges a kiállítóhely életében, hogy történelmi hitelességgel nyúlnak eseményekhez és szerveznek programokat; így van ez a Szent György naphoz kapcsolódó vásárral is.
A vásárok nagy szerepet játszottak Gyula középkori életében. A 14. századtól tartott hetipiacok mellett a 15. században már országos vásárt is rendezett a város Szent Mihály napkor. A dokumentumok 1528-ból pedig már két vásárról is tudósítanak: a szeptemberi mellett a Szent György naphoz kapcsolódó ilyen eseményről is tudunk.
A vásárok természetesen fontosak voltak minden település életében, így volt ez Gyula esetében is. Az uradalmi központi szerep és a vár jelenléte mellett minden bizonnyal ezek az események is hozzájárultak ahhoz, hogy méretben csak a távolabb eső Szeged és Debrecen előzze meg Gyulát.

Ahogyan a tavaly megvalósult két ilyen programon, úgy az idei Szent György-napi vásárban is az egykori nyüzsgő hangulatot adja vissza vendégeinek a Gyulai Vár.
A történelmi épület előtt a Portéka Kézműves és Termelői Közösség tagjai jelennek meg termékeikkel. Jelenlétükkel a környezettudatosság elvét szem előtt tartva igyekeznek népszerűsíteni a helyi kistermelők és kézművesek termékeit. Szintén a vár előtt találkoznak az oda érkezők a Történelmi Hadi Akadémia hagyományőrzőivel, akik közreműködésével a csatacsillagdobást és a gerelyhajítást ki is próbálhatják. Programjukban szerepelnek végvári harci bemutatók és mesés elbeszélések a korszak izgalmas bajvívásairól és portyákról, csapatharcok, szituációs és drámajátékok, mezei csaták, török-magyar csapat viadalok.

Bent a várban minden bizonnyal ez alkalommal is a solymászbemutató és a működő kovácsműhely lesz a legnépszerűbb látványosság. A szombatonként megszokott programok mellett ez alkalommal azonban ismét megjelenik a végvári vitézi élet: a Történelmi Hadi Akadémia szakemberei szablyavívás-oktatást tartanak majd. A nézelődők az egykori mozdulatokat leshetik el, de különösen látványosnak ígérkeznek a vívásoktatáshoz kapcsolódó párharcok is.
Lesz a várban „fegyversimogató”: a viking, honfoglalás, lovag, végvári és a kuruc kor fegyvereiből és páncéljaiból több mint 60 darabot ismerhetnek meg és foghatnak kézbe a látogatók.
A Szent György-napi kikiáltó a népszokásokról, rigmusokról, hagyományokról és programokról regél majd. A vásári hangulatot az 1566-os ostrom eseményeit elmondó képmutogató is idézi.

A vár előtti vásár, illetve a programok díjtalanok. A várban megvalósuló eseményeken várbelépővel lehet részt venni. Az egész napon megjelenő sok program miatt érdemes a teljes napra érvényes, többszöri belépést biztosító karszalagot vásárolni.
A teljes programsor – a kihelyezett plakátok mellett – megtalálható a Gyulai Vár weboldalán, valamint Facebook felületén.

SZENT GYÖRGY-NAPI VÁSÁR
a Gyulai Várban
2024. április 27. (szombat)

 

PROGRAMOK A VÁR ELŐTT

Vitézek a végvárból – csatacsillagdobás, gerelyhajítás, harci bemutató
vásárosok, kézműves foglalkozások


PROGRAMOK A VÁRBAN
Részvétel várbelépővel.
Egész napra érvényes, többszöri belépést biztosító karszalag: aktuális belépőjegy +500 Ft  

10.00-18.00 Fegyversimogató – több mint 60 fegyver és páncél
10.00-18.00 Szablyavívás – párharc és vívásoktatás a Történelmi Hadi Akadémia bajvívóival
10.00-18.00 Tűzben edzett – működő kovácsműhely
11.00 Solymászbemutató
12.00 Szent György-napi kikiáltó – minden a naphoz kapcsolódó szokásokról, rigmusokról és programokról
12.30 Képmutogató az 1566-os ostromról
13.00 Csatazaj a középkorban – interaktív fegyverbemutató
14.30 Vitézek és védművek – védművek az 1566-os ostromban
15.00 Szent György-napi kikiáltó – minden a naphoz kapcsolódó szokásokról, rigmusokról és programokról
15.30 Képmutogató az 1566-os ostromról

20.00 Gyertyafényes tárlatvezetés
Előzetes regisztráció minden nap, a tárlatvezetés napján csak 15 óráig: 66/650 218, vagy személyesen az Almásy-kastély ajándékboltjában.
Jegyár: 4100 Ft/fő

Gazdag lesz programokban a húsvét Gyulán

Tömérdek programot hoz Gyulára a húsvéti nyúl

Mérhetetlenül gazdag lesz programokban a húsvét Gyulán. A legtöbb eseménnyel a várban és az Almásy-kastélyban találkozni, de készül programokkal a Játszóház is.
Maradéktalanul kiszolgálja a Gyulára érkező turistákat, valamint a helyben és a környéken élőket a húsvéti hosszú hétvégén a fürdőváros két legjelentősebb turisztikai attrakciója. A Gyulai Vár és az Almásy-kastély mindamellett, hogy nagypénteken és húsvéthétfőn is nyitva tart, folyamatosan kínál programokat.
Mindkét kiállítóhelyen főszerepet kap a húsvét, de az eseményeken keresztül megelevenedik a múlt is. Az ünnephez ráadásul hol játékokkal, hol az otthoni ünneplést emelő ötletekkel kapcsolódnak.
A várban például ügyességi játékokat kínálnak a gyermekeknek. Emellett a borozóban a húsvét elmaradhatatlan ételeit: sonkát, tojást, kalácsot kínálnak a látogatóknak, akiknek így az étkezés miatt sem kell elhagyniuk az egykori erődítményt. Érdemes is egész napos látogatásban gondolkodni a Gyulai Vár esetében; egy húsvéti gyorstalpalón elmondják az ünnep eredetét, hogy miért mozgó ünnep, a tányéron található ételek esetében pedig sorba veszik, miért is kerültek az ünnepi tányérra. A történelem – a szokott garantált programokon túl – különleges formában jelenik meg a várban: a Történelmi Hadi Akadémia Alapítvány szakemberei a gyakorlatban mutatják be, milyen fegyvereket használtak a 15-16. században. Az eszközöket természetesen a látogatók is kipróbálhatják.
A Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpontban is a játék kapja a főszerepet. Itt is lesz időutazás egy vasárnap esti tárlatvezetés keretében. A húsvétot a hétfői locsolkodáson keresztül közelíti meg egy vasárnapi esemény, amely az illatokról szól, s amelynek résztvevői a csak az Almásy-kastélyban megszagolható Nemzeti illatból is hazavihetnek egy keveset. A háziasszonyokat segíti a Levendula Virágműhely húsvéti műhelymunkája és a hagyományos sonkával szemben alternatívát ajánló grillezett csülök közös elkészítése. A résztvevők több körettel készítik, majd fogyasztják is el az ételt.
A város turisztikai kínálatában tavaly nyár óta szereplő Játszóház is folyamatosan nyitva tart majd húsvétkor és a tavaszi szünetben. A hétvégére ráadásul ügyességi játékokat és tojáskeresést is kínálnak a gyermekeknek.
A rendkívül hosszú programsor megtalálható a Gyulai Vár és a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont weboldalán és Facebook felületén.

HÚSVÉT és tavaszi szünet
2024. március 29. - április 7.

PROGRAMOK A GYULAI VÁRBAN


március 29. - április 1. (péntek-hétfő) 10.00-18.00
Fotópont a lovagteremben
Válogass a korhű kosztümök közül!
Részvétel várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő).

március 29. - április 1. (péntek-hétfő) 10.00-18.00
Húsvét a tányéron
Tervezhetsz nálunk egész napra, az evés miatt ne hagyj ki programot! Nem hagyunk éhesen: sonkát, tojást és kalácsot kínálunk a Várborozóban.
Ár: 1500 Ft/adag

március 30. (szombat)
10.00-18.00 Tűzben edzett – működő kovácsműhely
11.00 Solymászbemutató
12.30 Képmutogató az 1566-os ostromról
13.00 Csatazaj a középkorban – interaktív fegyverbemutató
14.30 Vitézek és védművek – védművek az 1566-os ostromban
15.30 Képmutogató az 1566-os ostromról
Részvétel várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő).
18.30 Gyertyafényes tárlatvezetés
Előzetes regisztráció minden nap nyitvatartási időben, a tárlatvezetés napján csak 15 óráig: 66/650 218, vagy személyesen az ajándékboltban.
Jegyár: 4300 Ft/fő

március 30-31. (szombat, vasárnap) 10.00-16.00
Végvári hadiakadémia
Ez alkalommal nemcsak elméletben ismertetünk meg a 16. századi kézi fegyverekkel. A Történelmi Hadi Akadémia Alapítvány szakemberei a gyakorlatban mutatják be, milyen fegyvereket használtak eleink. Ráadásul te is kipróbálhatod a szablyavívást, a gerelyhajítást, az íjászatot és a csatacsillagdobást.
Részvétel várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő).

március 30-31. (szombat, vasárnap) 12.00, 14.30
Húsvéti gyorstalpaló
Mikor ünnepeljük a húsvétot? Mi az, hogy mozgó ünnep? Mit is ünneplünk ilyenkor? Miért sonkát, tojást és kalácsot kínálunk a húsvéti tányéron? Hogy jön képbe a nyúl? És miért a locsolkodás?
Ha csak egy kérdés van is, amire nem tudod a választ, itt a helyed!
Részvétel várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő).

március 31. (vasárnap)
11.00 Képmutogató a vár 1566-os ostromáról
11.30 Büntetések a középkorban – nem interaktív előadás a várbörtönben
12.30 Képmutogató a vár 1566-os ostromáról
Részvétel várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő).

április 1. (hétfő) 10.30, 14.00, 16.00
Nyuszi, hopp!
Nyusziügető verseny három alkalommal. A győztes díja vitaminbomba.
Részvétel várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő).

április 1-7. (hétfő-vasárnap) 10.00-18.00
Nyuszietetés
Ügyességi játékunkban az a feladat, hogy répát dobj a hatalmasra nőtt nyúl szájába.
Részvétel várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő).

április 1-7. (hétfő-vasárnap) 10.00-18.00
Tavaszfestés
Csalogasd a tavaszt te is, a várudvar köveinek tarkára színezésével!
Részvétel várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő).

PROGRAMOK AZ ALMÁSY-KASTÉLYBAN

március 29. - április 1. (péntek-hétfő) 10.00-18.00
Nyúlbirodalom a kastélyparkban – nézd meg élőben a hozzánk költözött húsvéti nyulat!
Korabeli játékok a szabadban – próbáld ki, hogyan játszottak dédszüleink!
Fotópont a kastély előterében – öltözz korabeli ruhákba, pattanj fel a dámanyeregbe!

március 30. (szombat) 10.00-18.00
Portéka Kézműves és Termelői Közösség vásár
Kiváló kézműves termékek közvetlenül a készítőktől.

március 30. (szombat) 10.00-13.00
Fonalnyúl készítés
Jegyár: 2350 Ft/fő

március 30. (szombat) 15.00
Húsvéti műhelymunka a Levendula Virágműhely közreműködésével
Jegyár: 6900 Ft/fő

március 30. (szombat) 18.30
A kastély gyertyafényben
Regisztrációhoz kötött! Előzetes regisztráció minden nap nyitvatartási időben, a tárlatvezetés napján csak 15 óráig: 66/650 218, vagy személyesen az ajándékboltban.
Jegyár: 4300 Ft/fő

március 31. (vasárnap) 11.00
Illatos húsvét
Az illatokról, összetételükről, jótékony hatásukról mesélünk. Húsvétra pedig a csak nálunk megtalálható Nemzeti illat nevű parfümmel is megajándékozunk.
Regisztrációhoz kötött! Előzetes regisztráció minden nap nyitvatartási időben, a tárlatvezetés napján csak 15 óráig: 66/650 218, vagy személyesen az ajándékboltban.
Jegyár: 1500 Ft/fő

március 31. (vasárnap) 11.00
Kastélytúra Tacskó Döncivel
Tárlatvezetés óvodásoknak és kisiskolásoknak.
Jegyár: kastélybelépő + 700 Ft/fő.

március 31. (vasárnap) 14.00
Csülök grillen
Közösen főzünk a szabadtüzes látványkonyhánkban, aztán el is fogyasztjuk a grillezett csülköt. Lépj tovább velünk a hagyományon, és engedj a divatnak! Amíg a hús készül, többféle köretet is készítünk mellé.
Regisztrációhoz kötött! Előzetes regisztráció minden nap nyitvatartási időben, a tárlatvezetés napján csak 15 óráig: 66/650 218, vagy személyesen az ajándékboltban.
Jegyár: 3500 Ft/fő

március 31. (vasárnap) 18.30
Láthatatlan kastély
Suttogó tárlatvezetésünk a főurak számára észrevehetetlen cselédség életéről szól. Időugrásunkban a kastély egykori személyzetével is összefutsz.
Regisztrációhoz kötött! Előzetes regisztráció minden nap nyitvatartási időben, a tárlatvezetés napján csak 15 óráig: 66/650 218, vagy személyesen az ajándékboltban.
Jegyár: 4300 Ft/fő

április 1-6. (hétfő-szombat) 14.30
Kastélytúra Tacskó Döncivel
Tárlatvezetés óvodásoknak és kisiskolásoknak.
Jegyár: kastélybelépő + 700 Ft/fő.

Fesztivállal ünnepli nyolcadik születésnapját 2024-ben a hosszú hétvégén a gyulai Almásy-kastély

Nagyszerűnek ígérkezik a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont által szervezett KastélyFESZT eseménysor a március 15-i hosszú hétvégére. Az ünnepi programsorozat különlegességei között szerepel a Tacskótalálkozó, a reformkori kávékülönlegességek kóstolója és élőszereplős tárlatvezetés is.

Megkóstultunk egy egyszerű magyar lángost, ilyen volt

Ritkán eszem ezt a hagyományos magyar  ételt, ami tulajdonképp egyszerű recept alapján készül, de tegnap úgy gondoltam egy korán kelős rohangálós reggel után, hogy eszek egyet. Sajnos fotót nem készítettem, mint ahogyan máskor szoktam, de jó okom volt rá... (erről később)
Nem szokásom a nyilvános reklamálás, ha problémám van valamivel, azt ott jelzem, ahol tapasztalom, nem rohanok (egyből) a nyilvánossághoz. Még mielőtt az ijedtségtől kiesik a lángost sütő kezéből a kiemelő eszköz és elmerül a forró olajban, szólok, hogy nem lesz rá oka, ugyanis csak jót tudok mondani a helyről, a kiszolgálásról.
Tudom, hogy amikor eszembe jutott ez a reggeli, pont egy „sorbanállós” időpontra esett, ezért úgy gondoltam, telefonon „kérek időpontot”. :-D Kaptam is a hívástól számított 20 perccel későbbre. Semmi gond ezzel, sőt, így még előtte be tudtam ugrani két helyre. A telefont azonnal felvették, gyorsan megbeszéltük mit szeretnék és mivel tudtam, hogy sok a dolguk, nem szaporítottam a szót tovább.
Pár percet késve megérkeztem, a lángosom már elő volt készítve. Épp Laci (ha jól tudom a tulajdonos) volt a kiszolgáló, akit amúgy jó kedélyéről is ismerek, így  most sem maradt el néhány gyors, kedves pénteki napindító poén, szó.
Fizettem és eljöttem.
Megérkezéskor még meleg volt, a papír amibe csomagolták, nem csucsogott az olajban, ami azt jelentette számomra, hogy lecsöpögtették, már amennyire lehet és elvárható.
Mint ahogyan egy szép téli táját leírni, az erdő illatát elmesélni nem lehet, úgy fotó nélkül egy ételről és annak ízéről meggyőzően mesélni sem könnyű. Mégis azért teszem, mert tényleg nagyon meg voltam elégedve vele az utolsó falatig. A tészta tökéletesen átsült, sehol nem volt túlkapatva, épp annyira és ott ropogott, ahogyan és ahol kellett. Sokan azt gondolják, hogy egy egyszerű ételt nem lehet elrontani. Pedig nagyon is. Itt azonban minden olyan általam már máshol tapasztalt gyenge pont ki volt iktatva. A tészta gyönyörűen meg volt kelesztve, rugalmas, jól „fosztható” volt. Összenyomás után szépen visszanyerte formáját, mint egy jól sikerült, szépen átsült kenyér. Persze nem hobbim a „lángosnyomkodás”, de amikor elragad valami, akkor hajlamos vagyok mélyebben elmerülni benne. Akár egy lángos szerkezetében is. :-D
Visszakanyarodva az írás elejéhez: azért nem készítettem fotókat és illusztráltam az egészet, mert  nem gondoltam, hogy egy átlagosnak induló lángosevés ilyen élménnyel is járhat. Ezt persze már bánom. Mire észbe kaptam, már alig volt belőle. Annyira megnyert ez a (túlzás nélkül állítom) szinte tökéletesre sikerült egyszerű, hagyományos magyar népi étel, hogy máskor is fogok belőle vásárolni, de akkor már valami tuning változatot.

Az ír

 

Oázis apartman Gyula szállás

Ez a weboldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával hozzájárul azok használatához. További információkElfogadom