Oázis apartman Gyula szállás

Esküvők régen és ma – múlt és jelen az Almásy-kastély báltermében

Az Esküvők régen és ma című program december 27-30. (hétfő-csütörtök) között, 14-től 17 óráig tekinthető meg díjtalanul, a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont Stefánia-szárnyában.

A régmúlt és a mai korok ételeire, terítékeire és esküvői ruháira csodálkozhatnak rá az érdeklődők a két ünnep között, az Almásy-kastély Stefánia-szárnyában. A bálteremben Esküvők régen és ma címmel tart ismeretterjesztő programot és bemutatót a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont és a V-art Rendezvényszervező Kft., amelyen a Bianca Esküvői Ruhaszalon is bemutat néhány ruhát.
A program a december 27-30. közötti négy napon, délután kettőtől 17 óráig várja az érdeklődőket.
A díjtalanul látogatható rendezvényen a múlt Schell József és Woracziczky Johanna 1938-ban tartott esküvőjén és lakodalmán keresztül jelenik meg, amely a történelmi Almásy-kastély utolsó ilyen eseménye volt (nem számítva tehát azokat az alkalmakat, amelyeknek a már felújított Stefánia-szárny adott helyszínt idén nyáron). A báró és a grófnő házasságkötése jelentős társadalmi esemény volt, az 1938. augusztus 23-án, a gyulai Nádi Boldogasszony Plébániatemplomban tartott egybekelésről mások mellett még a Magyar Távirati Iroda is beszámolt. Az esketést P. Somogyi Jenő tartományfőnök végezete báró Apor Vilmos apát-plébános segédletével.
Az Esküvők régen és ma című programon az 1938-as esküvőről az Almásy-kastély történészei mesélnek, de korabeli fotók, a menüsor és egy, a 30-as évek stílusában megterített asztal is megidézi az egykori történéseket. A kiállításra kerülő ruhák között pedig akad egy, amely bár modern, szabásával, kinézetével tökéletesen idézi meg Schell Józsefék házasságkötése korának divatját.
Ami a mát illeti: a 2021-es és 2022-es trendek szerinti, legdivatosabb ruhákat és terítéseket látni majd. A szervezők kizárólag márka ruhákkal készültek: Demetrios és Rosa Clara termékek jelennek meg. Az asztalterítések között lesz téli, tavaszi, valamint egy „dark” stílusú – utóbbiról azt mondják a szakemberek, az lesz a következő év legmenőbb dekorációja.

Ahogyan azt az Almásy-kastély tevékenységét ismerők megszokhatták már, továbbra sem csak az egyedülálló kiállítása miatt érdemes tehát felkeresni az egykori főúri épületet, amely 2018-ban Európa 40 legjobb tárlata között szerepelt.

Egy ködös este Gyulán

Alig jár valaki az utcán. Köd telepszik a városra, terül utcáról utcára, sejtelmessé, fátyolossá tompítja a fényeket, kontrasztot adott a fáknak. Azt üzeni, ő a hideg csend. Dermesztő és mégis szép.

Múzeumok Őszi Fesztiválja 2021. Gyula

 

Fesztiváloznak a múzeumok

Múzeumok Őszi Fesztiválja 2021.

 

Szeptember 30. (csütörtök) 16.00        MÚZEUMI KULISSZATITKOK
Négyezer kép 75 négyzetméteren
Betekintés a Kohán Képtár raktárába
Részvétel belépőjeggyel.
Helyszín: Kohán Képtár

Október 1. (péntek) 17.00             A ZENE SZÁRNYÁN
Barangolás a népzene világában
A Sárkányhúzó Zenekar műsora
Részvétel belépőjeggyel.
Helyszín: Erkel Ferenc Emlékház

A gyulai tűsgát építése

Tekintetes Pósa Károly királyi mérnök úrnak helyben!

Amidőn a Fehér-Körösben létesítendő duzzasztómű építésének vezetésével ezennel megbízom, egyúttal utasítom, hogy amennyiben a Fehér-Körös vízállása megengedi, az építkezést vállalkozóval kezdesse meg!

Gyulán, 1896. augusztus 3.-án

Steinekker Gábor
királyi főmérnök hivatalból

A duzzasztóművet alig több, mint 50 000 ft-ból építették.
A gyulai tűsgát 1896-ban épült 48 munkanap alatt
építette
68 napszámos férfi
6 napszámos nő
4 kétlovú fuvaros
11 szakmányos
1 szerelő
4 felügyelő
Melocco Leonárd budapesti vállalkozó
Pósa Károly vízügyi mérnök felügyeletével

A film a MOVI Tudományosfilm Stúdiójában készült 1987-ben
Továbbiak a tűsgátról itt

Családi programok és a hetvenéves néptáncegyüttes gálája 20-án, Gyulán

Korlátozások nélküli ünnepi programok várják a gyulaiakat és a városba érkezőket augusztus 20-án.

A napközbeni családi programokat este kitüntetések átadása, a város néptáncegyüttesének gálaműsora és tűzijáték követi.

Délelőtt tízkor induló családi programok folyamatos játszóházzal, aztán népzenei koncert, majd este a 70 éves gyulai Körös Táncegyüttes jubileumi műsora – röviden így néz ki Gyula város idei augusztus 20-i programja.

Az Erkel Ferenc Művelődési Központ szervezésében megvalósuló eseményen a békéscsabai Napsugár Bábszínház, az Ort-Iki Báb- és Utcaszínház, valamint a Csiga Duó Gyermekzenekar szolgáltatja a látnivalókat. Produkcióikat a Bábika Népi Játszóház egészíti ki, s teszi teljessé a családok szórakozását.

Újratöltve az ostrom a gyulai várban

 

Tizennégy hagyományőrző egyesületből közel kétszázan idézik fel idén is a gyulai vár 1566-os ostromát a Gyulai Végvári Napokon. A háromnapos eseményen a hagyományőrök nemcsak az erődítmény történetének legjelentősebb eseményét jelenítik meg, tisztelegve egyúttal annak hősei előtt, a végvári küzdelmek és a hódoltság korának mindennapjait is bemutatják.
Július 30. és augusztus 1. között ebben az évben is megelevenedik a török kori Gyula hangulata. Ezen a hétvégén a város vendégei megismerhetik a végvári vitézek életét, csatajeleneteken keresztül pedig a kor harci szellemét. A közreműködő hagyományőrzők elmesélik a vár és környéke történetét, hősies védői legendáit, a védők és az ostromlók életét. A kilencedik alkalommal megvalósuló Végvári Napok vendégei benézhetnek a vár tövében táborozó hagyományőrző egyesületek sátraiba, testközelből ismerhetik meg, hogyan öltöztek, mit ettek, hogyan szórakoztak közel ötszáz éve.

Újra jönnek a gyertyafényes vártúrák

Július 22-től már rendszeresen is megismerhető a gyulai vár a sötétben. Az Almásy-kastély gyertyafényes tárlatához hasonlóan az egykori Magyar Királyság egyetlen épen maradt gótikus síkvidéki téglavára is felfedezhető a 16. század esti fényviszonyai között.

A gyulai Power Beat ütőegyüttes új klipje

A gyulai Power Beat ütőegyüttes mint ahogyan azt már megszokhattuk, időről-időre emlékezetes produkciókkal, fellépésekkel ejti ámulatba és örvendezteti meg rajongóit, de azokat is, akik eleddig nem hallottak felőlük. Gyakran lépnek fel városi rendezvényeken, ahol rendre nagy sikert aratnak.
Nem is lehet ez másképp olyan produkciókkal, melyekben több éves zeneművészeti munka köszön vissza, ráadásul olyan hangszerek felvonultatása és természetesen megszólaltatása mellett, amik ritkábban hallhatóak, mint pl. a marimba, vibrafon, triangulum, xilofon és harangjáték.
A Fábián István ütőhangszer tanár által vezetett zenekar első fellépései jó 10 évvel korábbra  nyúlnak vissza, ám jelenlegi felállásban 4-5 éve zenélnek együtt a tagok.
A legújabb anyaguk egy ismert sláger (Alvaro Soler – Sofia) feldolgozása ütőhangszeres kísérettel. A zene és ének mellett egy kiválóan elkészített képi világ jellemzi a videót, mely jól eltalált képváltásokkal, snittekkel köti le a néző figyelmét. A zene és a videó miatt is érdemes többször meghallgatni, megnézni.

 

 

A gyulai trabantbicikli

Esteledett, amikor megpillantottam az úton ezt a járgányt, melyet talán Gyulán sokan láttak már és a tulajdonosát, Győri Gábort is ismerhetik. Ilyen produktum láttán szinte mindenki felkapja a fejét. Az első reakcióm természetesen nekem is az elismeréssel teli mosoly volt. Ráelőztem a lábbal hajtott trabira, gyorsan leparkoltam előtte, bevártam, hogy lefotózhassam. Körbejártam, megnéztem tüzetesen, váltottam néhány szót a készítőjével. Eredeti trabantalkatrészekből precízen összerakott, szépen lefestett, megmunkált kétkerekű állt előttem, oldaltámaszán pihenve, mely egy olyan rendszer emlékeit idézte, amelynek a részben fából (!) készült autó közlekedési szimbóluma is lehetne.
Működtek a lámpái és talán még az egy irányba mutató indexe is.
Aki ilyet épít ötletes, precíz ember, szinte biztosan jó a humora, átlagon felüli a problémamegoldó képessége, elszántsága. Ha tervez valamit azt a legtökéletesebbre szereti csinálni és a képek tanúsága szerint sikerül is neki. Úgy gondolom  az élet minden területén a hasonló emberek viszik előre a világot, az olyanok akik gondolkoznak, terveznek, alkotnak és közben az alkotásaikkal méltán hívják fel a figyelmüket magukra. Sokak számára ők „csodabokarak”, de ez így van jól.
Pénzes Sándor - gyulavaros.hu

2021. május 1-én szombaton nyitnak a gyulai kiállítóhelyek

Szombaton nyitnak a gyulai kiállítóhelyek

Miután a kormányfő péntek reggeli rádió interjújában bejelentette ennek lehetőségét, 2021. május 1-én szombaton kinyitnak az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. működtetésében lévő gyulai kiállítóhelyek.
A kormány hétfőn véglegesítette azt a rendeletet, amely a négymillió magyarországi beoltott meglétét követően érvényes új szabályokat tartalmazza. E szerint – többek között – védettségi igazolvánnyal ismét látogathatók lesznek a múzeumok és kiállítóhelyek is.
Az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft. működtetésében lévő kiállítóhelyek napok óta készen állnak a nyitásra. A Gyulai Vár, a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont, az Erkel Ferenc Emlékház, a Ladics-ház és a Kohán Képtár esetében is úgy készültünk, hogy az első lehetséges (azaz a négymilliomodik oltás beadásának bejelentését követő) napon nyitunk – közölte Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója.

Ladics ház - fotó: Pénzes Sándor

Nagypéntek, kis utcák Gyula 2021

Esti séta 2021. április 2-án Gyulán az elnéptelenedett városban nagypénteken.

 

Oázis apartman Gyula szállás

Ez a weboldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával hozzájárul azok használatához. További információkElfogadom